Yumurtasız Yağsız Mozaik Pasta Tarifi (8 Kişilik)

Yumurtasız Mozaik Pasta İçin Malzemeler :

Yumurtasız Mozaik Pasta Nasıl Yapılır?

Mozaik pasta yapımı için; 1 paket pötibör bisküviyi, derin bir karıştırma kabı içine, elinizle çok fazla ufak olmayacak şekilde parçalayarak kırın. Pastanın, mozaik desenini verebilmek için bisküvileri ne çok fazla iri bırakın ne de çok fazla ufak olacak şekilde kırın.

Mozaik pastanın sosu için, orta boy bir sos tavasını ocak üzerine alın. İçine 1 paket süt kreması koyun. Ocağın altını yakın ve kaynama noktasına gelene kadar kremayı ısıtın. Ama sakın kaynatmayın, sadece ısıtın. Isınan süt kremasının içine 200 gr kadar çikolatayı elinizle küçük parçalara bölerek ekleyin. Bitter ya da sütlü çikolata kullanabilirsiniz. Bu tarz tatlılara daha çok yakıştığı için genelde bitter çikolata tercih edilir. Çikolataları, mozaik pasta sosunun içinde tamamen eriyene kadar, yaklaşık 5 dakika sürekli karıştırarak pişirin. Çikolata eridikten sonra ocağın altını kapatıp, sosu ocaktan alın.

Hazırladığınız çikolatalı mozaik pasta sosunu, bisküvilerin üzerine gezdirerek dökün. Bir kaşık yardımı ile pötibör bisküvileri çok fazla ezmeden yavaşça karıştırın. Tüm bisküvilerin sosa iyice bulanmasını sağlayın. Ardından tezgah üzerine bir streç film serin. Üzerine çikolatalı bisküvi karışımını dökün. Streç film ile mozaik pasta harcını iyice sarın. Elinizle çok fazla bastırmadan ileri geri yuvarlayarak şekil almasını sağlayın. Ardından kenarlardan da sıkıca kapatıp, derin dondurucuya kaldırın. Bu şekilde en az 2-3 saat kadar bekletip, iyice donup, sertleşmesini sağlayın.

Servis etmeden önce hazırladığınız yağsız yumurtasız mozaik pastayı derin dondurucudan çıkartın. Dilimlemeden önce oda sıcaklığında 5 dakika kadar bekletin. Ardından dilimleyip, servis tabağına dizin. Üzerini istediğiniz şekilde süsleyerek, çay ya da kahve yanında servis edebilirsiniz. Yumurtasız mozaik pasta başta yumurtaya alerjisi olanların ve özellikle tatlılarda yumurta kokusunu hiç sevmeyenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir güzel bir pasta çeşidir. Bu mozaik pasta aynı zamanda içinde yağ ve şeker de bulunmadığı için az malzemeli mozaik pasta olarak da isimlendirilir. Aynı zamanda sosunu pişirerek hazırladığımız için sosu pişen mozaik pasta olarak da bilinir.

Mozaik pastanın sosu ile bisküvi oranını doğru ayarlamak, güzel mozaik pasta yapmanın ilk kuralıdır. Eğer çikolata sosunun miktarını fazla koyarsanız, mozaik pasta harcı yapış yapış olur. Eğer sosu az hazırlarsanız, bu sefer de şekil verirken zorlanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir